Avrupa Konseyi, Rusya’yı “soykırım suçlusu” olarak tanıdı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, perşembe günü, Ukraynalı çocukların Rusya tarafından kaçırılmasını gündeme aldı. Yapılan oylamada, Rusya’nın eylemi “soykırım” olarak tanındı.

Savaş sırasında ailesini kaybeden çocukların “devlet politikası olarak sistematik bir şekilde Rusya’ya götürülmesi” olarak tanımlanan eylemin, “Ukraynalı kimlikleriyle olan tüm bağların yok edilmesi amacıyla” yapıldığı belirtildi. “Soykırım” açıklamasına gerekçe olarak ise “çocukların kimliklerinden koparılması” ve “asimilasyona maruz bırakılmaları” gerekçe gösterildi.

Euronews’in aktardığı habere göre, Portekizli temsilci Paulo Pisco tarafından hazırlanan raporda çocukların Rusça eğitime tabi tutulduğu ve Kremlin propagandalarına maruz bırakıldıkları süreç “Ruslaştırma” olarak tanımlandı.

Parlamenterler Meclisi’ne sunulan rapor, 87’ye karşı bir oy ile kabul edildi.

Ukrayna hükümetinin geçtiğimiz haftalarda yayımladığı rakamlara göre, 20 bine yakın çocuk Rusya’ya kaçırılmış durumda.

Zelenski kararı olumlu karşıladı

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Twitter hesabından yayımladığı bir videoda, kararı olumlu karşıladığını açıkladı.

Zelenski, Strazburg’da alınan kararın bir ilk olduğunu vurguladı. Bu seviyede bir uluslararası kurumun aldığı bu kararı “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik soykırım politikaları için adalet…” olarak yorumladı.

Halihazırda 20 bine yakın çocuğun kaçırıldığını söyleyen Ukrayna lideri, işgalin devam etmesi durumunda bu sayının artabileceğini hatırlattı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir