Elon Musk’un Kripto Para Hamleleri ABD’yi Korkuttu!

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para dünyasında tanıdık bir sima. Şimdi de stablecoin alanına gireceği yönünde söylentiler var. Ancak, bu potansiyeli, Kongre’de iki partili bir endişeye yol açıyor.

Elon Musk, kripto para hamleleriyle ses getiriyor!

Bu gelişme, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin, yaklaşan mevzuatın büyük teknoloji şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarmalarına izin verebileceği ve böylece hayatlarımız üzerindeki etkilerini artırabileceği yönündeki endişelerini dile getirmesinin ardından geldi.

Tartışma sırasında dile getirilen önemli bir endişe, kısa bir süre önce Musk tarafından satın alındıktan sonra yeniden markalaştırılan X’in, stablecoin ihracı yoluyla kendisini küresel bir ödeme sağlayıcısı olarak kurabileceği senaryosuydu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk, Twitter’i geçen yıl satın aldı. Bu yıl ise ismini X olarak değiştirerek, yeni bir markaya çevirdi. Yeni CEO Linda Yaccarino’nun belirttiği üzere, bir mikroblog platformunun ötesine geçmeyi amaçlıyor. Böylece, her şeyi kapsayan bir iletişim ve finans merkezine dönüşmeyi hedefliyor.

Yaccarino ve Musk’ın platform için önerdiği değişiklikler, “fikirler, mallar, hizmetler ve fırsatlar için küresel bir pazar” yaratma arzusunu yansıtıyor. Musk’ın stablecoin ihracına yönelik potansiyel girişimi, finansal operasyonları platforma entegre etme vizyonunu daha da sağlamlaştırıyor.

Musk’ın hamleleri ABD’de endişeye yol açtı!

Komitenin önde gelen Demokrat üyesi Kaliforniya Temsilcisi Maxine Waters ve Güney Carolina’dan Cumhuriyetçi Temsilci Ralph Norman, son gelişmelerden endişeli. ABD mevzuatında Twitter X gibi büyük teknoloji şirketlerinin ya da Amazon gibi perakende şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarmasını engelleyecek açık bir yasak yok. Temsilciler de bu durumdan duydukları endişeyi dile getirdiler.

Meta, kripto para birimi projesini rafa kaldırdı

Bu arada, eski adı Facebook olan Meta, kripto para birimi projesi Diem’i rafa kaldırdı. Bu kararda politika yapıcıların muhalefeti etkili oldu. Şimdi, Temsilcilerin endişelerini açıklamaları da bunun ardından geldi. Meta, 2019’da Libra olarak başlatılan Diem’in bir stablecoin olarak hizmet vermesi amaçladı. Ancak birkaç aksilik ve düzenleyicilerin sürekli muhalefetinden sonra, proje sonunda bu yılın başlarında sona erdi.

Diğer büyük teknoloji şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarma potansiyeli var. Bu da bu tür şirketlerin günlük hayatımızda daha fazla hakimiyet kurmasına ilişkin korkuları yeniden alevlendirdi. Diem vakası, bu tür girişimlerin doğasında var olan karmaşıklık ve düzenleyici zorlukları hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir