İnsanların bölgede kalması çok önemli

Aksu, ‘Depremin ilk gününde ihtiyaçlar farklıydı, şimdiki çok daha farklı. Bu insanların bölgelerinde kalmasını, yaşamasını, hayatlarını devam ettirmesini sağlayabilecek projelere imza atıyoruz” dedi.

Gönül Bağı Projesi için buradayız, hep birlikte. Proje nasıl ortaya çıktı? Bahseder misiniz?

Depremle beraber bölgede öncelikle kesintisiz iletişimin sağlanması; akabinde de Turkcell olarak biz biliyorsunuz, sosyal sorumluluk kapsamında ‘Türkiye’nin Turkcell’i’ kimliğimizle, yaşanan felaketler sonrası nasıl destek olabiliriz düşüncesiyle sosyal sorumluluk projeleri geliştirdik. Van depreminin sonrası, Kardelen’ler ile Zeka Gücü sınıfları ile bunları geçmişten bu yana sahiplenen bir marka olarak önemli bir sosyal sorumluluk paydaşıyız. 6 Şubat depremlerinin ardından da burada yaşanan büyük felaketin etkilerini ortadan kaldırabilmek için, bölgede her gün değişen ve farklılaşan ihtiyaçları karşılamak adına “Bu memleket bizim” diyerek birçok farklı projenin altına imza atmaya başladık. Bunlardan biri de Hatay Kırıkhan’da inşaata başlama törenini gerçekleştirdiğimiz; Hatay Çağrı ve Eğitim Merkezi Projemiz… Projeyle; depremden etkilenen insanların yine bu bölgede kalmasını, hayatlarına burada devam etmelerini, buradaki insanların bu proje sayesinde istihdama ve eğitime kavuşmalarını hedefliyoruz. Amacımız insanlara bir umut olmak, bir ışık olmak. Ben bu proje için 1.5 ay önce bölgeye geldiğimde; buradaki gençlerle buluştum. Hakikaten gözlerinde çok büyük bir umutsuzluk ve karamsarlık vardı. Amacımız o umutsuzluğu ve umuda, karamsarlığı sevince, neşeye ve heyecana dönüştürmek. Bugün arkadaşlarımızla tekrar bir araya geldiğimizde onu görme imkânım oldu. Hakikaten biz de heyecanlandık. Sayın Belediye Başkanımız da çok güzel bir konuşma yaptı burada; “Depremin üzerinden 88 gün geçti, acılarımızı daha yeni yaşamaya başladık” dedi. Hep söylediğim gibi; hakikaten depremin ilk gününde ihtiyaçlar farklıydı, bir hafta sonraki ihtiyaçlar daha farklıydı, şimdiki çok daha farklı… İstihdam projelerine imza atıyoruz… İlki Çağrı ve Eğitim Merkezimiz. Akabinde Turkcell Akademi’yle beraber bu bölgedeki gençlerimizin, kadınlarımızın eğitimi ve istihdamı için başka bir proje daha yapacağız. Pasaj’la beraber başka projelerimiz de var. 11’e yakın ilde 11 farklı projeyle depremzedelerin ve bölgedeki halkın ihtiyaçlarını karşılamaya ve acılarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Bölgede hayatın devamlılığı çok önemli. Biraz daha projeyi detaylandırır mısınız? Bu Gönül Bağı Projesi’nin devamında neler olacak?

Burada bir Çağrı ve Eğitim Merkezi kuruyoruz Turkcell Global Bilgi şirketimizle. Eğitim merkezimizde insanlarımızı eğiteceğiz. Grup şirketlerimiz Atmosware, Turkcell Global Bilgi ve satış şirketlerimizle beraber Turkcell Akademi çatısı altında eğitimler vereceğiz. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanları da ilgili grup şirketlerimizde kabiliyetlerine göre istihdam edeceğiz. Bunlar yerinde ya da uzaktan çalışma şeklinde olabilir. Amacımız bu sene bin 100 kişiye istihdam sağlamak. Deprem bölgesinden en az 5 bin kişiyi de eğitmek. Çağrı merkezimizde 50 kişilik bir kapasiteyle başlıyoruz ama kısa zamanda 150 kişiye daha sonra da 250 kişiye çıkacağız. Burada 2 bin metrekarelik bir alanı belediye bize tahsis etti, öncelikle onlara da teşekkür ediyoruz. Ekim ayının başında burayı faaliyete geçireceğiz. Bu merkezde hem çağrı merkezi olarak 250 çalışanımızı istihdam ederken, diğer yandan da diğer grup şirketlerimizle beraber eğitimlerle çalışanlarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı eğiteceğiz ve grup şirketlerimizde istihdam edeceğiz.

Gönül Bağı dışındaki bölge için düşündüğünüz projeleri de bu bağlamda sormak isterim?

Aslında biz “Bu memleket bizim” diyerek yola çıktık ve Gönül Bağı Projelerimizle de farklı farklı şirketlerimizle, farklı farklı kabiliyetlerimizle, farklı farklı projeler yapacağız. Pasaj’la beraber bölgede dükkânları yıkılmış, işyerleri yıkılmış esnafa dijital bir çarşı kurduk. Bu dijital çarşıyla beraber Türkiye’nin her tarafına buradaki esnafın üretmiş olduğu ürünleri ulaştırmaya çalışıyoruz. Biraz önce Turkcell Akademi’yle beraber yaptığımız eğitimlerden bahsettim. Bunun yanında Paycell şirketimizle beraber Vitrin projemiz var. Onları hızlı ödeme sistemine entegre ediyoruz. Bu ödeme sistemi vasıtasıyla esnaflarımız, burada işyeri olan çalışanlarımız, el emeklerini satan kadınlarımız, ev hanımlarımız hızlıca entegre olarak Paycell’e ödeme hizmetlerinden yararlanıyor. Onun dışında önümüzdeki günlerde açıklayacağımız yeni istihdama yönelik, bölgenin moralini yükseltmeye, gençlerimize çocuklarımıza yönelik projeleri de inşallah açıklayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir