İzmirli gazetecilerden depremzede meslektaşlarına destek kampanyası

İZMİR – Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi ve İzmir’de yayın yapan 9 yerel gazete, depremden zarar gören medya kuruluşları ile gazetecilere destek olmak amacıyla kampanya başlattı. “Yerel Basın Yaşasın” kapsamında toplanan yardımlarla gazetecilerin bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, kamera, laptop gibi ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli özel bir gazete de çıkarılacak.

‘HATAY İLE BAŞLADIK’

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, ulusal basının deprem bölgesinden yayınlarının kısa bir süre daha devam edeceğini ancak sonrasında deprem bölgesinin kaderiyle baş başa kalacağını belirtti. Sonraki süreçte ise yerel basının deprem bölgesinden haberleri aktarmayı sürdüreceğini ifade eden Demircan, “Deprem bölgesinin tarımdan konuta, sanayiden hak arama mücadelesine, kayıp insanlarının bulunmasından sağlık sorunlarına, eğitim sorunlarından ihracata kısacası hayata dair her noktada güçlü bir yerel basına ihtiyacı olacak” dedi.

Deprem bölgesinde bugüne kadar 26 gazetecinin vefat haberini aldıklarını, bu gazetecilerden 13’ünün Hataylı olduğunu söyleyen Demircan, “Halen haber alınamayan meslektaşlarımız var. EMD İzmir Şubesi olarak odağına Hatay’ı konumlandırdığımız, meslektaşlarımızın yaralarını sarmak amacıyla ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli bir iyilik hareketi başlattık. Hatay’dan sonra Kahramanmaraş ve Adıyamanlı meslektaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. İzmir’den deprem bölgesine ‘Kardeşlik Köprüsü’ kuruyoruz” diye konuştu.

‘EKİPMAN ALINACAK’

Depremin hemen ardından İzmir Valiliği’nden alınan izinlerle 8 basın meslek kuruluşunun ‘Tek İşimiz Haber Değil’ kampanyası düzenlediğini hatırlatan Murat Demircan, şöyle devam etti: “Bu kampanyanın ardından deprem bölgesinde gazeteciler bize ulaşarak, ‘Sizden para istemiyoruz. Ofislerimiz, ekipmanlarımız enkaz altında kaldı. Bize ekipman gönderin’ dediler. Yani para yerine mesleklerini yapmak için teçhizat istediler. Biz de kampanyamızı ‘Yerel Basın Yaşasın’ olarak revize ettik. Toplanan yardım paralarıyla bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, kamera, laptop gibi ihtiyaçlar alınacak. Bağışlarını ayni olarak yapmak isteyenlerden de fotoğraf makinesi, bilgisayar, kamera, laptoplarını EMD olarak teslim alıyoruz.

‘TARİHE NOT DÜŞECEĞİZ’

İzmir merkezli 9 Eylül Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlk Ses Gazetesi, İz Gazete, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi kampanyaya tam kadro destek veriyor. ‘Yerel Basın Yaşasın’ isimli özel bir gazete çıkaracağız. İnanıyorum ki, tarihe not düşecek, arşivlik bir çalışmaya imza atacağız. Depremden etkilenen 11 ilimiz için, diğer büyük illerdeki meslektaşlarımızın böyle bir çaba içine girmelerini bekliyoruz. Kampanyalarımıza destek olmak isteyen dostlarımız için Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarımız yol gösterici nitelikte.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir