CHP 38. Olağan Kurultayı’nda 2. gün! Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi 9 saat gecikti

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı, 2. gününde devam ediyor. Dün Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı Özgür Özel’in genel başkanlık seçimini kazanmasının ardından bugün de 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimi yapılacak.

PM VE YDK ÜYELERİ SEÇİLECEK

Genel başkanlık seçimi için oy kullanan 1366 delege, 60 kişiden oluşan PM üyelerinin seçimi için de sandık başına gidecek. Delegeler, kurultayın bugünkü bölümünde PM üyelerinin yanı sıra 15 kişiden oluşan YDK’nin üyelerini de seçecek.

ADAY BAŞVURULARI 3 KEZ UZATILDI

PM üyeliği seçimleri için aday başvuruları saat 13.00’dan, 16.00’a ertelenmesinin ardından 19.00’a ertelendi. Partiden yapılan son açıklamada ise başvuru süresinin 21.00’a kadar uzatıldığı belirtildi. Böylece PM üyeliği için aday başvuruları üç kez uzatılmış oldu.

İMAMOĞLU VE ÖZEL ARASINDA ANLAŞMAZLIK İDDİASI

Seçimin 9 saat ertelenmesinin sebebinin Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel arasında yaşanan anlaşmazlık olduğu iddia edildi.İddiaya göre, İmamoğlu ve Özel, kendi partililerini 60 kişilik PM’ye sokabilmek için “üye bölüşümüne” gitti.

PM NASIL SEÇİLECEK?

60 üyeli PM’nin 52 üyesi çarşaf liste ile 8 üyesi Bilim Yönetim Kurul Platformu kontenjanından seçilecek. CHP PM üyeliği için 400’ün üzerinde ismin aday olması bekleniyor.

Öte yandan Özel’in daha önce partiye yönelik özeleştirilerini tekrarlaması ve partinin sağa kayışını kapsamlı bir şekilde eleştirmesi bekleniyor. Partinin özüne dönmesi çağrısında bulunacak Özel’in, adaylığını açıkladığı gün ilan ettiği tutum belgesi ekseninde bir konuşma yapacağı ifade ediliyor.

Özgür Özel’in yeni genel başkanlığı, PM’yi etkileyeceği kadar Merkez Yönetim Kurulu’na da yansıyacak. Aynı zamanda yerel seçimlerde belediye başkan adayları da bu seçime göre şekillenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir