Devlet Başkanı Milei, İsrail’de: Arjantin’den ‘büyükelçilik’ kararı, Hamas’tan tepki

Güney Amerika ülkesi Arjantin’in faşist devlet başkanı Javier Milei, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 7 Ekim’den bu yana sürdüren İsrail’i ziyaret ederek temaslarda bulundu. İsrail’e geldikten sonra Kudüs’teki Ağlama Duvarı’na da giden Devlet Başkanı Milei’nin burada taşlara dokunurken çekilen görüntüleri kameralara yansıdı. 6 Şubat Salı günü öğlen saatlerinde İsrail’e giden Devlet Başkanı, Arjantin Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına karar verildiğini belirtirken, Hamas, Arjantin’in bu kararına tepki gösterdi.

İsrail’in Ynet haber sitesinin aktardığına göre, Javier Milei, kasım ayında devlet başkanı seçildikten sonra İsrail’e yaptığı ilk ziyarette, Ben Gurion Havalimanı’nda İsrail Başbakan İsrael Katz tarafından karşılandı. Aralarında Arjantin Dışişleri Bakanı Diana Mondino’nun da olduğu heyetle birlikte İsrail’e gelen Devlet Başkanı Milei’yi karşılayan Bakan Katz, Devlet Başkanı’na ‘İsrail’e olan desteğinden ötürü’ teşekkür etti.

‘İSRAİL’E GELMEYİ SEÇMENİZE ŞAŞIRMAMALI’

Dışişleri Bakanı Katz, Milei’nin ziyaretine ilişkin açıklamasında, “Siz, sadece hakikate bağlı bir değer adamısınız; Yahudi halkını Hamas teröristlerine karşı savunma mücadelemizi desteklemek için İsrail’e gelmeyi seçmenize şaşırmamalı” dedi. ‘Milei’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını ve Arjantin Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklamasını takdir ettiğini’ söyleyen Katz, “Hoş geldiniz Sayın Başkan” diye konuştu.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada da Milei ve Netanyahu’nun bugün ‘iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi’ ele almak için bir araya geleceği ifade edildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan paylaşımda ise Milei-Herzog görüşmesinden fotoğraflara yer verildi. Yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Herzog’un ‘Milei’nin Hamas’ı terör örgütü listesine alma niyetinin ve Arjantin Büyükelçiliği’ni İsrail Devleti’nin ve Yahudi halkının ebedi başkenti Kudüs’e taşıma kararının memnuniyetle karşılandığı’ ifade edildi.

HAMAS’TAN TEPKİ: İSRAİL’E ORTAK OLDULAR

Javier Milei’nin İsrail’e ziyareti devam ederken, Hamas’tan da Arjantin’in İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, Milei’nin İsrail’deki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma yönünde duyurduğu kararına tepki gösterildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Arjantin’in söz konusu kararının Filistin halkının haklarına saldırı niteliğinde olduğu gibi Kudüs kentini Filistin toprağı addeden uluslararası hukuka da aykırı olduğunun ifade edildi. açıklamada, Milei’ye ‘bu zalimce karardan dönme’ çağrısında bulunuldu. Bahsi geçen kararın şiddetle kınandığı açıklamada, bunun aynı zamanda Arjantin’i topraklarını işgal ederek Filistin halkının haklarını ve kutsallarını ihlal etme konusunda ‘İsrail’le ortak yaptığı’ kaydedildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir